Boeing 787 Dreamliner linii LOT.
08.10.2020

LOT i słynne plakaty.

LOT to polskie narodowe linie lotnicze założone na przełomie lat 1928 i 1929, co czyni je jedną z najstarszych czynnych linii lotniczych na świecie.

Miejsca & podróże
Autor: Lizaveta Stecko, Anna Palacz, Translation: Available
Styl tekstu

Powstały z połączenia dwóch prywatnych linii, Aerolot i Aero. Obecnie LOT posiada 85 samolotów i 120 połączeń. W 2019 roku linie lotnicze przewiozły prawie 10 milionów pasażerów. Firma należy także do prestiżowego stowarzyszenia Star Alliance.

Logo LOT zostało zaprojektowane na przełomie 1929 i 1930 roku przez Tadeusza Lucjana Gronowskiego, wyłonionego w konkursie na znak graficzny dla przedsiębiorstwa. Artysta postawił na elegancję, prostotę i zredukowane formy: zaprojektował dla Polskich Linii Lotniczych sygnet przedstawiający stylizowaną sylwetką lecącego żurawia – rzadkiego ptaka symbolizującego siłę i stabilność, ale także długowieczność. W latach 70. duet projektantów, Roman Duszek i Andrzej Zbrożek, zaprojektowali kompleksową identyfikację wizualną opartą na typograficznym opracowaniu nazwy LOT. Postanowili jednak nie odrzucać projektu Gronowskiego i umieścili kultowego już żurawia wewnątrz litery „O”. Gdy LOT chciał zmienić logo na nowe, spotkał się z tak dużym oburzeniem – nie tylko pracowników, ale i szerokich mas polskiego społeczeństwa.

Plakat PLL LOT „Pół wieku w powietrzu”, proj. Wenerski, 1978; źródło
Plakat PLL LOT, proj. Jerzy Przygodzki, lata 60.; źródło
Plakat PLL LOT, proj. Janusz Stanny, lata 70. (reedycja); źródło
Plakat PLL LOT, proj. Janusz Grabiański, 1973; źródło


Projekt Tadeusza Gronowskiego jest świetnym przykładem tego, jak dobra koncepcja może pozostać aktualna i ceniona przez blisko 100 lat. 

Od początku swojego istnienia LOT angażuje artystów do tworzenia niezwykłych plakatów przedstawiających ofertę linii lotniczych. Najbardziej znane i rozpoznawalne plakaty pochodzą z lat 60. XX wieku – okresu rozkwitu polskiej szkoły plakatu, wysoko wówczas cenionej na międzynarodowej arenie plastycznej. Dla LOT-u pracowali m.in. Janusz Grabiański, Stanisław Łuckiewicz, Wiktor Górka, Janusz Stanny i wielu innych. W 2018 roku z okazji swoich 90. urodzin LOT zorganizował wystawę w warszawskich Łazienkach Królewskich, gdzie odwiedzającymogli podziwiać „plakatową” historię marki.

Tagi

#plakat#polskaszkołaplakatu#lot ...

Udostępnij