Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #17
Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.
Zobacz też:
Wystawa „Full Circle Ahead!” w Gunia Nowik Gallery
Tego lata na artystycznej mapie Warszawy pojawiła się nowa interesująca przestrzeń wystawiennicza. Galeria założona przez Gunię Nowik pod własnym nazwiskiem mieści się w tętniącej życiem śródmiejskiej lokalizacji – w kamienicy przy ul. Brackiej 18. Nowik, historyczka sztuki i kuratorka, przez osiem lat współpracowała ze stołeczną galerią Pola Magnetyczne, jednak w tym roku zdecydowała się rozpocząć działalność pod własną marką. I choć jej galeria dopiero debiutuje, już może pochwalić się współpracą z tak uznanymi polskimi artystami i artystkami, jak Agata Bogacka, Teresa Gierzyńska, Jakub Gliński czy Iza Tarasewicz.
To właśnie otwarta w lipcu wystawa tej ostatniej twórczyni inauguruje działalność Gunia Nowik Gallery. „Full Circle Ahead!”, indywidualny pokaz prac Izy Tarasewicz, inspirowany jest obserwacją życia na podlaskiej wsi – w rodzinnym domu artystki. Forma rzeźb i instalacji Tarasewicz z jednej strony przywodzi na myśl metalowe narzędzia gospodarskie: ostro zakończone, niekiedy wyglądające groźnie i nieprzystępnie. Z drugiej strony jednak wiele z tych „nieprzyjaznych” obiektów wpisuje się w kształt tytułowego koła: symbolu harmonii i cykliczności procesów w przyrodzie. Rytmiczność form nawiązuje także do ludowych tańców, z fascynującym artystkę mazurkiem na czele.
„Full Circle Ahead!” można oglądać do 11 września. A co dalej? Niecierpliwie czekamy, co jeszcze zaprezentuje GNG po tak udanej pierwszej wystawie!
Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
W tym roku po raz siódmy Roztocze stanie się literackim centrum Polski. Od 1 do 7 sierpnia potrwa festiwal Stolica Języka Polskiego skupiający wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru. Ideą festiwalu w Szczebrzeszynie jest promowanie czytelnictwa poprzez prezentowanie dorobku wybitnych polskich pisarzy, poetów i dramaturgów, którzy tworzą kanon polskiej literatury i sztuki. Jest też miejscem spotkania czytelników z najbardziej cenionymi współczesnymi pisarzami, laureatami nagród literackich, cenionymi debiutantami, wśród gości była m.in. Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Hanna Krall i wielu innych.
Podczas tegorocznej Stolicy Języka Polskiego można spotkać także czworo autorów i autorek książek dla dzieci i młodzieży nominowanych do nagrody Literackiej Podróży Hestii. Zapraszamy na spotkania z Katarzyną Wasilkowską, Marcinem Szczygielskim, Krzysztofem Łapińskim i Katarzyną Ryrych – po lekturze ich niezwykłych książek jesteśmy pewni, że warto.