Literacka Podróż Hestii – nominacje vol. 5
Wakacje to idealny czas na nadrobienie zaległości literackich. A kiedy ostatnio sięgaliście po literaturę dziecięcą i młodzieżową? Literacka Podróż Hestii wskazuje tytuły, które zasługują na uwagę wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Miłej lektury!
Zobacz też:
Marta Kisiel, „Małe Licho i lato z diabłem”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
„Małe Licho i lato z diabłem” Marty Kisiel to trzecia już część z serii książek, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników oraz krytyków w Polsce. Dostrzegamy w niej przede wszystkim przewrotny, błyskotliwy i zabawny język. Nie jest on w żadnym stopniu infantylny: bawi nie tylko dzieci, ale i może bawić dorosłych, np. dzięki ironii. Marta Kisiel dowodzi nam zatem, że można znaleźć wspólny język do komunikacji międzypokoleniowej.
Marta Kisiel
Urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka. Debiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Rozmowa dyskwalifikacyjna”. Na swoim koncie ma ukochany przez czytelników cykl „Dożywocie” („Dożywocie”, „Siła niższa”, „Szaławiła”, „Oczy uroczne”), książki dla dzieci „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” i „Małe Licho i anioł z kamienia”, zbiór opowiadań „Pierwsze słowo” oraz powieści z cyklu wrocławskiego: „Nomen omen”, „Toń” i „Płacz”. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę zdobyła dwukrotnie, za opowiadania „Szaławiła” i „Pierwsze słowo”. Jej powieść „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” została wybrana Książką Roku 2018 w plebiscycie Lubimyczytac.pl w kategorii literatura dla dzieci, a w czerwcu 2019 r. zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci 2018 roku. Kolejna powieść dla dzieci „Małe Licho i anioł z kamienia” otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Seria „Małe Licho” ukaże się m.in. w Rosji i Macedonii.
Literacka Podróż Hestii
Ideą konkursu i nagrody Literacka Podróż Hestii jest zwrócenie uwagi młodego czytelnika na wartości płynące z literatury, szczególnie w dzisiaj, kiedy czytanie nie jest najbardziej popularną formą poznawania świata. To też odpowiedź na współczesne potrzeby edukacyjne – poprzez konkurs i nagrodę chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Co ciekawe, w konkursie Literacka Podróż Hestii chcemy przypomnieć wszystkim czytelnikom, że literatura piękna w klasycznym sensie (czyli powieści i opowiadania, także powieści graficzne) jest tym medium, które najpełniej przygotowuje młodego człowieka do tworzenia samodzielnych wniosków i uczy empatii. Literatura fiction to naturalny sposób na to, aby dostrzegać elementy niewidzialne, piękno ukryte, prawdy nieoczywiste.
Konkurs Literacka Podróż Hestii organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Fundatorem konkursowej nagrody jest ERGO Hestia SA, będąca równocześnie Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w ramach której przygotowano rezydencje literackie w krakowskim mieszkaniu Noblistki.
Tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych. W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.