KO-LEKCJE historia polskiego wzornictwa. ODCINEK 1: Pierwsi polscy „designerzy", ilustracja: Adam Wójcicki, źródło: https://www.facebook.com/lekcjekolekcje/photos/a.104507831453858/104507644787210
27.11.2020

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #4

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję recenzji i naszych redakcyjnych poleceń.

Architektura & design
Autor: Redakcja, Translation: Available
Styl tekstu

„Ko-lekcje”, biuro projektowe ONTO

Jak to się stało, że styl zakopiański angażował zarówno lokalnych rzemieślników, jak i przyjezdnych, miejskich architektów i artystów? Jakie (nie)wygody zafundował Boyowi-Żeleńskiemu Wyspiański? Skąd sukces pawilonu polskiego na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku? I skąd właściwie wzięła się polska awangarda?
Na te i wiele innych pytań odpowiada serial „Ko-lekcje”. Animowana historia polskiego wzornictwa rozpoczyna się gruźlicą Witkiewicza seniora, a kończy wybuchem II wojny światowej, ale opowiedziana jest z biglem i humorem. Trzy pierwsze odcinki dostępne są na stronie http://ko-lekcje.pl/, a twórcy już zapowiadają następne.
„Ko-lekcje” zrealizowane zostały przez Kaję Nosal i Annę Wręgę z biura projektowego ONTO przy wsparciu merytorycznym Anny Demskiej. Odcinki wyreżyserował Bartek Świderski, a zilustrował Adam Wójcicki.

http://ko-lekcje.pl/

Kliknij na zdjęcie, żeby obejrzeć:

KO-LEKCJE historia polskiego wzornictwa. ODCINEK 1: Pierwsi polscy „designerzy”, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=01iLOKZM6OU&feature=emb_title

Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition, Cave Things, Nick Cave

W środku pandemii, w The Black Diamond, Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze, przy wsparciu marki Gucci, Nick Cave otworzył wystawę Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition. Tworząc kompozycję z prywatnych przedmiotów, instalacji dźwiękowych, rysunków czy literatury, podsumował ostatnich 50 lat swojego życia.
Teraz otworzył także… internetowy sklep z pamiątkami. Jak sam mówi, „Cave Things to coś więcej niż towar, ale mniej niż twórczość […]. Kiedy presja pisania piosenek staje się za duża, maluję słodkie zwierzaki, nagie kobiety, religijne ikony lub mityczne bestie. Strzelam Polaroida albo lepię coś z gliny. Robię kolaże, piszę wiersze dla dzieci albo tworzę jakieś babcine bibeloty w pastelowych barwach. Cave Things to sklep z figlarnymi, terapeutycznymi, tajemniczymi i subwersywnymi przedmiotami, które domagają się swojego własnego miejsca”.

Wystawa Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition została przedłużona do 13 lutego 2021 r.
http://www5.kb.dk/en/dia/udstillinger/thenickcaveexhibition.html

Cave Things czynne jest cały czas.
https://cavethings.com/

Nick Cave, Cave Things, źródło: https://cavethings.com

MOMENT: Redefining the Brand Experience, wyd. FRAME

„W procesie projektowania najbardziej interesuje nas stosowanie złożonego stylu podawania informacji. Bardzo często to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być zakończone znakiem zapytania, przy bliższym poznaniu okazuje się być zakończone wykrzyknikiem. Podobnie jest z pojmowaniem przestrzeni przez naszych klientów: rozszerza się ono stopniowo, powoli obejmując cały budynek. Jeśli powtórzymy to doświadczenie po wielokroć, stanie się ono niezapomniane” – piszą Hisaaki Hirawata i Tomohiro Watabe, właściciele biura projektowego MOMENT.
MOMENT: Redefining the Brand Experience to wybór projektów autorstwa tokijskiego biura, przegląd ich realizacji, strategii projektowych i sposobu projektowania doświadczeń. Od ekskluzywnych marek modowych, przez tymczasowe przestrzenie handlowe, kawiarnie, restauracje, po projekty wnętrz domów towarowych. Bogato ilustrowany album ukazuje bogactwo dokonań projektantów.

https://store.frameweb.com/moment.html

Kliknij na zdjęcie, żeby obejrzeć:

„MOMENT: Redefining the Brand Experience”, red. Masaaki Takahashi, wyd. Frame Publishers, 2020, źródło: https://issuu.com/framepublishers/docs/mom_webbook_150dpi_issuu

Tagi

#design#architektura#ksiazki ...

Udostępnij