Virgil Abloh - Delicate Limbs
15.01.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #6

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję recenzji i naszych redakcyjnych poleceń.

Architektura & design
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu

Aleksandra Gordowy, „Codzienność nudy. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna”, 2020, wyd. Fundacja Bęc Zmiana

Jeśli można stwierdzić, że miniony rok czegoś nas nauczył, to z całą pewnością tego, jak spędzać czas we własnym towarzystwie. Dla introwertyków to namiastka raju – a dla innych? Często okazywało się, że przebywanie w domu, bez zewnętrznych bodźców i towarzyskich kontaktów, jest trudnym wyzwaniem dla tych z nas, których życie dotychczas toczyło się w szybkim, intensywnym tempie. Jego spowolnienie wywoływało drażniące uczucie nudy.

Aleksandra Gordowy w swojej książce przekonuje jednak, że domowa izolacja i towarzysząca jej nuda to… prawdziwe błogosławieństwo. Przymusowe zamknięcie sam na sam ze sobą to impuls zwolnienia, przyjrzenia się sobie, zadania ważnych pytań – często takich, od których uciekaliśmy w natłok kolejnych zajęć. Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że bezproduktywność to nasz najgorszy wróg – ale co się stanie, kiedy po prostu sobie na nią pozwolimy? Nuda i (pozorny) bezruch, zdaniem autorki, są podstawowym warunkiem rodzenia się twórczych myśli i rozważań; są jak „biała kartka w notesie kreatywnego życia”. Gordowy, z wykształcenia architektka, w przewrotny, inteligentny i dowcipny sposób analizuje, jak oswoić i wykorzystać „bezproduktywność” w celu zadbania o jakość zamieszkiwania i – szerzej – całego życia.

Aleksandra Gordowy, Codzienność nudy, źródło: beczmiana.pl

Virgil Abloh feat. serpentwithfeet, „Delicate Limbs”

„Elastyczność” stała się jednym z haseł przewodnich 2020 roku. Elastyczność marki – również osobistej – jest kluczowa w coraz bardziej cyfrowym świecie coraz bardziej zróżnicowanych platform społecznościowych. Elastyczność w końcu zdaje się coraz silniej wypierać dominującą od lat tendencję specjalizacji.

Mało jest postaci tak elastycznych, jak Virgil Abloh. Dyrektor kreatywny Louis Vuitton, CEO Off-White, podopieczny Kanyego Westa. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania DJ.

O Ablohu dla (Un)common ground Igor Gałązkiewicz pisał, że„[jest] doskonałym wręcz ucieleśnieniem swojej epoki. Żyjemy w czasach, w których żonglowanie motywami, miksowanie odniesień i cytowanie cytatów stało się sztuką samą w sobie. Jeżeli żyjemy w okresie ‚późnej ponowoczesności’, to Abloh jest jej projektową wizualizacją”.

Teraz Abloh wypuścił pierwszy utwór muzyczny pod własnym nazwiskiem, z gościnnym udziałem serpentwithfeet.

Virgil Abloh – Delicate Limbs ft. serpentwithfeet (Official Video)

Tagi

#ksiazka#dizajn#radar ...

Udostępnij