Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #16
Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.
Zobacz też:
Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Nad pejzażem łatwo przejść do porządku. Łatwo przeoczyć niuanse. Cóż bardziej oczywistego w malarstwie, niż pejzaż, martwa natura, czy portret? A jednak dla Sasnala te tematy nie są ani neutralne, ani wyczerpane. Aktualizuje je nieustannie, ciągle dopowiada, ciągle patrzy na nowo. Bo patrzenie jest procesem poznawczym. Wzrok nie jest neutralny.
Jak piszą organizatorzy wystawy: „relacja oka i pamięci, dotyku i zapomnienia, szukanie języka i utrata mowy – te przeciwstawne, a często równoczesne doświadczenia opisują obszar opuszczony, wyparty, obszar wstydu i ciekawości. Co jest za tym ślepym murem? Szukając odpowiedzi, Sasnal idzie mało uczęszczaną ścieżką, po której prowadzą go dzieła mierzące się z Holokaustem w języku obrazów i relacji świadków, takie jak komiks Arta Spiegelmana Maus, film Claude’a Lanzmanna Shoah czy opowiadania Tadeusza Borowskiego.”
Kuratorem wystawy jest Adam Szymczyk, który w latach 2003-2014 był dyrektorem Kunsthalle Basel, a w latach 2014-2017 dyrektorem artystycznym documenta 14 w Atenach i Kassel.
Oglądać ją można do 10 stycznia 2022 roku.
Audioriver Festival Park Edition, 24-25.07, Płock
Czego najchętniej słuchacie? Statystyki (Un)common Ground Podcast na Spotify dają pewne pojęcie. W tym tygodniu Wasze Top 5 wygląda tak:
- Mata
- Brodka
- Tyler the Creator
- Pezet
- Taco Hemingway
Czyli nowocześnie, eklektycznie, popowo i hip-hopowo. I choć nikogo z tego zestawu nie posłuchacie na tegorocznej edycji Audioriver, to zdecydowanie polecamy wypad na weekend do Płocka. Tym razem nie na plaży, a w parku, czyli miejscu, w którym co roku odbywał się finał Audioriver – ”Sun/Day”. Kto był – wie. Taniec i chill, radość i lenistwo, impreza i odpoczynek. Czyli to, czego teraz potrzeba najbardziej.
Ale jeśli nie Brodka i Tyler, to kto? Ben Böhmer (live), Brina Knauss, Catz ‚N Dogz, Foxall, Joris Voorn, Seb & Rodrigezz, Deaf Can Dance, Echonomist, Leon b2b Glasse, Mind Against i Trikk.
Tradycyjnie już nie zabraknie spotkań, debat i rozmów z najważniejszymi postaciami naszej branży. Właścicielami festiwali, klubów, miejsc kultury czy Artystami.
Prognoza pogody mówi, że za tydzień kończy się pora deszczowa, a zaczyna pora elektro. Szczegóły i bilety na stronie: https://www.audioriver.pl/
Tkanka Ballroomowa. Bożna & Laura / „Tkanka Miejska”, newonce.radio
Czym Ballroom różni się od voguingu i czy możemy go uważać za kulturę, czy raczej subkulturę? Jak walczyć z opresją za pomocą… tańca i performance’u? Bożna Wydrowska i Laura Klaus, które na ballach występują, opowiadają o zawiłościach voguingu i kultury Ballroomu.
Bożna Wydrowska jest laureatką 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jury doceniło jej prace „za tworzenie sztuki, która nie pozostawia po sobie obiektów. Za wymyślenie siebie i swojego własnego świata, który jest przestrzenią wspólnoty, troski i miłości, dla osób które tworzą nowa rodzinę, nieskrępowana biologicznymi więzami krwi. Za praktykę artystyczną kruszącą fundamenty kultury mizgonii, homofobii, transfobii, rasizmu i patriarchatu”.