Literacka Podróż Hestii – nominacje vol. 2
Wakacje to idealny czas na nadrobienie zaległości literackich. A kiedy ostatnio sięgaliście po literaturę dziecięcą i młodzieżową? Literacka Podróż Hestii wskazuje tytuły, które zasługują na uwagę wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Miłej lektury!
Zobacz też:
Krzysztof Łapiński, „Dzik Dzikus”, Wydawnictwo Agora
Jak opowiedzieć o walce o wspólne dobro, nie zrażając młodego czytelnika nachalnym mentorstwem? Książka Krzysztofa Łapińskiego przenosi nas w sam środek zwykłych-niezwykłych wydarzeń w Lesie Kabackim, pokazując jednocześnie, na czym polega m.in. problem współczesnych fake newsów.
Historia młodego dzika z Lasu Kabackiego to opowieść – jak każda porządna bajka – wielopoziomowa. Najmłodsze czytelniczki i czytelnicy dadzą się oczarować historii o dzielnych zwierzętach, broniących lasu przed plotkarskim trollem, siejącym plotki i pomówienia. Starsi zauważą, że ten las bardzo przypomina internet, zaś pojawiające się w nim kłopoty można byłoby spróbować rozwiązać dzięki porozumieniu, mówieniu prawdy i połączeniu sił. Niezależnie od wieku odbiorczyń i odbiorców, „Dzik Dzikus” jest lekturą inspirującą, zabawną, budzącą moc pozytywnych emocji. Krzysztof Łapiński opowiada z zaangażowaniem, stroniąc od naiwnego dydaktyzmu, subtelnie zwracając uwagę nie tylko na jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata, ale również na możliwe do wprowadzenia strategie jego rozwiązania. Bajkowa historia zostaje w głowie na dłużej, bo ma w sobie duży ładunek jednego z najbardziej deficytowych ostatnio towarów: nadziei.
Krzysztof Łapiński
Filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy. Na Uniwersytecie Warszawskim wykłada filozofię starożytną i etykę ekologiczną. Autor uznanego tłumaczenia „Rozmyślań (do samego siebie)” Marka Aureliusza oraz książek naukowych poświęconych filozofii antycznej. Interesuje się stoicyzmem i terapeutyczną funkcją filozofii. W 2019 r. uzyskał habilitację na podstawie książki o Marku Aureliuszu. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich i Fundacji Kościuszkowskiej. Popularyzator badań naukowych. Tata dwunastoletniej Hani, z którą prowadzi niekończące się rozmowy o książkach i dla której zaczął pisać literaturę dziecięcą. Autor książki „Dzik Dzikus” oraz jej drugiej części (w przygotowaniu). Jego najbliższe plany pisarskie związane są ze studiowaniem starych map.
Literacka Podróż Hestii
Ideą konkursu i nagrody Literacka Podróż Hestii jest zwrócenie uwagi młodego czytelnika na wartości płynące z literatury, szczególnie w dzisiaj, kiedy czytanie nie jest najbardziej popularną formą poznawania świata. To też odpowiedź na współczesne potrzeby edukacyjne – poprzez konkurs i nagrodę chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Co ciekawe, w konkursie Literacka Podróż Hestii chcemy przypomnieć wszystkim czytelnikom, że literatura piękna w klasycznym sensie (czyli powieści i opowiadania, także powieści graficzne) jest tym medium, które najpełniej przygotowuje młodego człowieka do tworzenia samodzielnych wniosków i uczy empatii. Literatura fiction to naturalny sposób na to, aby dostrzegać elementy niewidzialne, piękno ukryte, prawdy nieoczywiste.
Konkurs Literacka Podróż Hestii organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Fundatorem konkursowej nagrody jest ERGO Hestia SA, będąca równocześnie Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w ramach której przygotowano rezydencje literackie w krakowskim mieszkaniu Noblistki.
Tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych. W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.