Literacka Podróż Hestii – nominacje vol. 1
Wakacje to idealny czas na nadrobienie zaległości literackich. A kiedy ostatnio sięgaliście po literaturę dziecięcą i młodzieżową? Literacka Podróż Hestii wskazuje tytuły, które zasługują na uwagę wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Miłej lektury!
Zobacz też:
Marcin Szczygielski, „Oczy Michaliny”, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
Michalina widzi inaczej, widzi Rzeczy Specjalne. Dostrzega tak wiele, dostrzega o wiele więcej niż inni. Można by ją podejrzewać o chorobę, zwłaszcza mogą to robić ci którzy uważają się za normalnych. Ktoś kto uważa, że tylko on jest normalny może mieć kłopot ze zrozumieniem Michaliny, Morfeusza i całej siatki powiązań zachodzących między Istnieniem a Wyobrażeniem. Kunsztowna opowieść Marcina Szczygielskiego wciąga, ale też budzi niepokój – co wiemy na stałe, a co możemy osiągnąć siłą naszych myśli? I gdzie jest granica pomiędzy „normalnym” a po prostu ludzkim?
Książka Marcina Szczygielskiego umiejętnie łączy wciągające wątki fantastyczne z wnikliwym spojrzeniem na rzeczywistość, wprowadzając czytelnika w tajemniczy świat głównej bohaterki. To miejsce czasem dziwne, czasem śmieszne a czasami nawet groźne, ale niosące pozytywne przesłanie – normalność nie leży tam, gdzie się wszystkim wydaje.
Marcin Szczygielski
Pisarz i grafik urodzony w 1972 roku w Warszawie. Pisze sztuki teatralne, powieści dla dorosłych i wielokrotnie nagradzane książki dla młodszych czytelników. W 2016 roku uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego powieści przetłumaczono dotąd na dziewięć języków, dwie z nich („Za niebieskimi drzwiami” i „Czarny Młyn”) zostały zekranizowane. Marcin Szczygielski dzieli swój czas między Warszawą i małą nadmorską miejscowością Łukęcin, gdzie pisze swoje książki.
Literacka Podróż Hestii
Ideą konkursu i nagrody Literacka Podróż Hestii jest zwrócenie uwagi młodego czytelnika na wartości płynące z literatury, szczególnie w dzisiaj, kiedy czytanie nie jest najbardziej popularną formą poznawania świata. To też odpowiedź na współczesne potrzeby edukacyjne – poprzez konkurs i nagrodę chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Co ciekawe, w konkursie Literacka Podróż Hestii chcemy przypomnieć wszystkim czytelnikom, że literatura piękna w klasycznym sensie (czyli powieści i opowiadania, także powieści graficzne) jest tym medium, które najpełniej przygotowuje młodego człowieka do tworzenia samodzielnych wniosków i uczy empatii. Literatura fiction to naturalny sposób na to, aby dostrzegać elementy niewidzialne, piękno ukryte, prawdy nieoczywiste.
Konkurs Literacka Podróż Hestii organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Fundatorem konkursowej nagrody jest ERGO Hestia SA, będąca równocześnie Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w ramach której przygotowano rezydencje literackie w krakowskim mieszkaniu Noblistki.
Tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych. W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.