Zofia Burtymowicz, Canion II, 1975, dzięki uprzejmości Volker Diehl Collection / OP ENHEIM
15.03.2021

Every Truth has Four Corners. Kolekcja Volkera Diehla w Op Enheim

“Every Truth has Four Corners” to wystawa prezentująca wybór prac z obszernej, bo liczącej blisko 1000 obiektów kolekcji Volkera Diehla, berlińskiego marszanda, współtwórcy międzynarodowych targów Art Forum Berlin.

Miejsca & podróże
Autor: materiały organizatora, Translation:
Styl tekstu

Diehl zawsze wierzył w bezpośredni związek między pozyskiwaniem dzieł do własnej kolekcji a komercyjnym aspektem rynku sztuki. Widać to na przykładzie kluczowej roli, jaką odegrał przy organizacji berlińskich targów sztuki ART FORUM w 1996. Od czasów, kiedy pracował jako osobisty asystent Christosa Joachimidesa i Normana Rosenthala przy słynnej wystawie ZEITGEIST w Berlinie (1982 r.), rozwinął w sobie nutę indywidualizmu i zmysł kolekcjonerski.

Blue Noses, An Epoch of Clemency, 2005, dzięki uprzejmości Volker Diehl Collection / OP ENHEIM

Wystawa pomyślana została w sposób, który skłania do namysłu nad wyjątkowością i uniwersalnym oglądem kolekcji Diehla – począwszy od jego pasji do minimalistycznych i konceptualnych konstrukcji, a skończywszy na alternatywnym obszarze wyobraźni ciążącym ku fetyszyzmowi i fantastyczności. Choć wybrane obszary prezentacji nie ukazują wszystkich ścieżek wizualnych zainteresowań kolekcjonera, niemniej jednak uosabiają dominujące kierunki rozwoju kolekcji oraz intelektualne dociekania jej właściciela.

AES+F_Angels and Demons (04), 2012, dzięki uprzejmości Volker Diehl Collection / OP ENHEIM
Hal Busse, o. T., 1959, dzięki uprzejmości Volker Diehl Collection / OP ENHEIM

Kurator wystawy, Mark Gisbourne, będący jednym z bardziej uznanych i szanowanych kuratorów i historyków sztuki w Europie, we współpracy z Volkerem Diehlem, stworzył niezwykłą opowieść o kolekcji, w ramach której będziemy mogli zobaczyć wybitne dzieła sztuki światowej, w tym sporą grupę prac reprezentujących scenę sztuki rosyjskiej, niemieckiej i krajów azjatyckich. Nie jest to jednak typowa prezentacja prywatnego zbioru sztuki, a wielopoziomowa opowieść, której punktem wyjścia stały się słowa Konfucjusza, będące mottem wystawy. “Every Truth has Four Corners” jest z pewnością jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych ostatnich miesięcy – to doskonała okazja, by obejrzeć prace na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

fot. dzięki uprzejmości OP ENHEIM

Every Truth has Four CornersArt from Berlin. Prace z kolekcji Volkera Diehla

Kurator: Mark Gisbourne
20.03 – 09.05.2021
Wernisaż: 19.03.2021 r., godz. 18:30
Szczegóły: https://openheim.org/pl/wystawy/przyszle/every-truth-has-four-corners/

Tagi

#kolekcja#wystawa#radar ...

Udostępnij