Anny Zaradny, Tryptyk Tryton, Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie
21.02.2022

Powrót do szkoły

To nie jest zwyczajna aukcja sztuki współczesnej. To szeroko zakrojony projekt przywrócenia sztuki do polskich szkół. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Zachęta i Fundacja Razem Pamoja, we współpracy portalu artinfo.pl, zapraszają do udziału w aukcji „Powrót do szkoły”. Aukcja odbędzie się 24 lutego o godzinie 19:00 w Hotelu Sofitel „Victoria” i na portalu artinfo.pl. (Un)common Ground jest partnerem medialnym projektu.

Sztuka
Autor: redakcja, Translation:
Styl tekstu

We wrześniu 2021 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zagościła sztuka. Nie incydentalnie, jako czasowa ekspozycja prac, a stale i systemowo, jako element szkolnego życia. Szkolna kawiarenka stała się kantyną, za sprawą Krzysztofa Grzybacza i jego projektu „Kantyna szkolna Calipso”. Katarzyna Olma przekształciła świetlicę z dzieło totalne – „Świetlicę Świetlik” z dziełami Adama Nehringa, Jana Eustachego Wolskiego i Joanny Tochman. Przemek Branas zrealizował nowy pomnik patrona szkoły („Pomnik Tadeusza Kościuszki”), a sygnał dzwonka, który faktycznie segmentował szkolny czas, a nie przywoływał do porządku, skomponowała Anna Zaradny (tryptyk „Tryton”).

Projekt zrealizowany został w niecodziennym partnerstwie. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Zachęta oraz Fundacja Razem Pamoja, we współpracy z portalem Artinfo.pl, postanowiły przywrócić sztukę do szkół. Od września ubiegłego rok w polskiej edukacji wydarzyło się tyle, że dzisiaj być może ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. 


Odwołując się do sprawdzonych modernistycznych wzorców lat 60. i 70., kiedy sztuka stanowiła stały element architektoniczny budynków użyteczności publicznej – kin, dworców, urzędów, chcemy, aby tak inspirująca praktyka wróciła do naszego myślenia o przestrzeniach wspólnych, szczególnie szkolnych. Mozaiki, metaloplastyka, murale, instalacje rzeźbiarskie były nie tylko ozdobą, ale pełniły konkretne funkcje: otwierały na szersze widzenie rzeczywistości, uczyły krytycznego myślenia. Czujemy, że dzisiaj, w kontekście poważnych problemów w systemie edukacji publicznej, jest to działanie potrzebne i ważne, rodzaj zbiorowej odpowiedzialności i troski o kolejne pokolenia. – mówi Bartosz Przybył-Ołowski, Fundacja Razem Pamoja.
„Powrót do szkoły” w LO im. Tadeusza Kościuszki w Koninie:
< Krzysztof Grzybacz, Kantyna Szkolna Calipso,
^ Katarzyna Olma, Świetlica Szkolna Świetlik,
> Przemek Branas Pomnik Tadeusza Kościuszki,

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od lat prowadzi cykl szkoleń „Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną” dla nauczycieli chcących do swojej praktyki włączyć również działania artystyczne. Z kolei Fundacja Razem Pamoja pierwsze pionierskie projekty związane z wprowadzaniem prac współczesnych artystek i artystów do szkół zrealizowała na Haiti i w Nairobi w Kenii. Były to zarówno działania na dużą skalę (jak niekonwencjonalna przestrzeń artystyczno-dydaktyczna Salle d’Art), ale także interwencje o charakterze infrastrukturalnym np. bramy szkolne, ceramika łazienkowa.

Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na sfinansowanie realizacji artystycznych w dwóch kolejnych placówkach publicznych w Polsce.

„Powrót do szkoły”
kuratorka: Ewa Opałka
Finał aukcji: 24 lutego 2022 w Hotelu Sofitel „Victoria”, ul. Królewska 11 i na portalu artinfo.pl / godzina 19:00

Katalog aukcyjny: TUTAJ

Artyści i artystki: Przemysław Branas, Agnieszka Brzeżańska, Edna Baud, Ewa Ciepielewska, Jakub Čuška, Jakub Gliński, Veronika Hapchenko, Adéla Janská, Bartek Materka, Małgorzata Miorga-Tas, Paweł Olszewski, Paulina Ołowska, Alicja Pakosz, Ewa Partum, Katarzyna Przezwańska, Mariola Przyjemska, Przemek Pyszczek, Michał Slezkin, Łukasz Stokłosa, Paweł Susid, Antoni Starczewski, Paulina Włostowska, Natalia Załuska, Konrad Żukowski



Formy licytacji:

1. Licytacja LIVE – możliwość licytacji przez internet.
Okno relacji na żywo dostępne jest na 30 minut przed aukcją, dla aukcji oznaczonych symbolem Relacja LIVE.
Zgłoszenie obiektu do licytacji – klawisz „”ZGŁOŚ do licytacji LIVE”.

2. „Zlecenie z limitem” – zgłoszenie maksymalnej kwoty, do której będziemy licytować w Państwa imieniu (informacja poufna). Opcja „+1 postąpienie” pozwala nam zaoferować jedno postąpienie więcej w sytuacji, gdy inna osoba zalicytuje dokładnie w Państwa limicie.

3. „Telefon w trakcie aukcji – w zakładce „Dodatkowe opcje” dostępna jest możliwość zamówienia licytacji przez telefon (w połączeniu z wypełnionym zleceniem stałym, po przekroczeniu limitu dalsza licytacja odbędzie się przez telefon).

Informacje na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: +48 22 818 94 68 / kom.: +48 506 122 445
aukcje@artinfo.pl

Tagi

sztukaaukcjaedukacja ...

Udostępnij