Literacka Podróż Hestii ogłosiła nominacje do nagrody
02.07.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #15

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.

Moda & rzeczy
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu

Literacka Podróż Hestii – ogłoszenie nominacji

Klasyczne w formie, ale aktualne w treści. Pięć książek dla dzieci i młodzieży wyróżniła kapituła nagrody Literacka Podróż Hestii, przyznając nominacje w pierwszej edycji konkursu literackiego. Łącznie do konkursu zostało zgłoszonych 76 książek. Ogłoszenie pięciu nominowanych odbyło się 2 lipca – w dniu 30 urodzin Grupy ERGO Hestia.

Nominacje:

  • Marta Kisiel, „Małe Licho i lato z diabłem”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
  • Krzysztof Łapiński, „Dzik Dzikus”, Wydawnictwo Agora
  • Katarzyna Ryrych, „Lato na Rodos”, Nasza Księgarnia
  • Marcin Szczygielski, „Oczy Michaliny”, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
  • Katarzyna Wasilkowska, „Świat Mundka”, Wydawnictwo Literatura

Jury oceniało powieści i opowiadania napisane w języku polskim, wydane w 2020 roku, a skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat. Ocenie podlegała wyłącznie literacka warstwa książek: język, umiejętność kreowania świata przedstawionego, sprawność w budowaniu fabuły i dialogów, dostosowanie treści do wymagań czytelników.

W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.

Laureata lub laureatkę nagrody głównej w postaci 50 tys. złotych poznamy w listopadzie.

Szczegółowe informacje: www.literackapodrozhestii.pl

Polish Graphic Design Awards 2020; źródło: polishgraphicdesign.com

Polish Graphic Design Awards 2020

Sezon konkursowy wydaje się być w pełni. Oprócz wyróżnień literackich, swoje nagrody przyznało także stowarzyszenie Polish Graphic Design. Laureatów i laureatki czwartej edycji konkursu poznaliśmy 26 czerwca, a wyróżnienia wręczono w kategoriach Projektant/Projektantka, Zespół i Projekt Roku. Przyznano także nagrodę fundowaną przez firmę papierniczą Arctic Paper.

PROJEKTANTKA/PROJEKTANT 2020
W pierwszej z kategorii główna nagroda przypadła Beacie Śliwińskiej Barrakuz – warszawskiej projektantce wizualnej, z wykształcenia architektce, która tworzy przede wszystkim w nurcie modyfikacji graficznych i kolażu. Śliwińska Barrakuz współpracowała m.in. z takimi markami, jak Adidas, Spotify, Facebook, Netflix, Durex, Puro Hotels czy Levi’s.

ZESPÓŁ 2020
Nagroda dla najlepszego Zespołu 2020 trafiła do poznańskiego studia kreatywnego Bękarty specjalizującego się w książkach, katalogach i czasopismach. Odpowiadali oni także za oprawę wizualną festiwali Malta i Narracje oraz licznych wystaw artystycznych.

PROJEKT ROKU 2020
Tytułem Projektu Roku odznaczono „Archiwum Protestów Społecznych” zainicjowane przez Syfon Studio. Jest ono półotwartą platformą dystrybucji obrazów związanych z napięciami społeczno-politycznymi w Polsce po roku 2015. Archiwum zbiera wizualne ślady aktywizacji społecznej, oddolne inicjatywy sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka.

NAGRODA ARCTIC PAPER 2020
Wreszcie nagroda Arctic Paper przypadła w udziale to/studio i stworzonej przez nie Serii Mini Wydawnictwa Tajfuny.

Seria Mini Wydawnictwa Tajfuny, proj. to/studio; źródło: polishgraphicdesign.com

Wszystkim laureatom i laureatkom Polish Graphic Design Awards serdecznie gratulujemy. Z pewnością warto śledzić ich projektowe poczynania.

Tagi

#design#polskidesign#grafika ...

Udostępnij