Anna Halarewicz dla (Un)common Ground, Gucci & Balenciaga
14.05.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #13

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.

Moda & rzeczy
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu
Gucci i Baleciaga, kolekcja „Aria”; źródło: f5.pl

Gucci & Balenciaga: współpraca stulecia?

Plotki o tej sensacyjnej współpracy jakiś czas temu obiegły cały modowy internet, wywołując niemałe poruszenie w branży. I nie był to żart: marka Gucci stworzyła kolekcję wspólnie ze swoim „konkurentem”, hiszpańską Balenciagą. Całemu przedsięwzięciu smaczku dodaje fakt, że projekt powstał z okazji jubileuszu stulecia domu mody Gucci.

„Gucciaga” – bo tak pieszczotliwie nazywana jest nowa najgorętsza para świata mody – zmaterializowała się w formie kolekcji „Aria”. A co w niej znajdziemy? Charakterystyczne dla Balenciagi szerokie ramiona, asymetryczne wielkie kurtki, sięganie po streetwearowe odniesienia i zabawa nawiązaniami do subkultur zmiksowane zostały z przepychem i queerowym charakterem Gucciego. W kolekcji znaleźć można wszystko i jeszcze więcej; logomanię posuniętą do granic absurdu.

– To, jak przeniosłeś moje projekty do swojego świata, jest naprawdę świetne – podsumował Demna Gvasalia, dyrektor artystyczny Balenciagi.

Oczywiście przedsięwzięcie spotkało się ze skrajnymi opiniami: jedni kolekcję pokochali od pierwszego wejrzenia, inni uważają ją za bezcelową. Tak czy inaczej jest to mocne wejście marki Gucci w 2021 rok. Stojący na jej czele Alessandro Michele zapowiedział wiele zmian – i tej deklaracji konsekwentnie się trzyma.

„To jest napad”; źródło: netflix.com

„To jest napad: największa kradzież dzieł sztuki w historii”, 2021, Netflix

Produkcje dokumentalne dwóch największych platform streamingowych, Netflixa i HBO, cieszą się ostatnimi czasy niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców. Tym razem przyglądamy się propozycji pierwszej z nich, która na warsztat bierze temat bodaj największej kradzieży dzieł sztuki w sztuki.

Mini-serial „To jest napad” przybliża historię i kulisy brawurowego skoku sprzed ponad 30 lat. Rzecz miała miejsce w Bostonie w roku 1990, gdy mieszkańcy hucznie świętowali dzień św. Patryka. Zamieszanie wykorzystało dwóch przestępców, którzy – przebrani za policjantów – weszli na teren Muzeum im. Isabelli Stewart Gardner i wynieśli z niego dzieła sztuki o łącznej wartości około 200 milionów dolarów. Wśród zrabowanych zbiorów był między innymi jedyny morski pejzaż autorstwa Rembrandta „Burza na Jeziorze Galilejskim”, „Koncert” Jana Vermeera czy kilka obrazów Edgara Degasa.

Trzynastu ukradzionych arcydzieł do dziś nie odnaleziono. Czy serial wyjaśnia, kto i dlaczego porwał się na tak zuchwały skok? Tego dowiecie się, sprawdzając propozycję Netflixa.

Tagi

#design#moda#balenciaga ...

Udostępnij