Marcin Wicha, „Kierunek zwiedzania”; źródło: www.facebook.com/MarcinWichaAutor
16.04.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #12

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.

Moda & rzeczy
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu
Marcin Wicha, „Kierunek zwiedzania”; źródło: www.facebook.com/MarcinWichaAutor

Marcin Wicha, „Kierunek zwiedzania”, wyd. Karakter, 2021

Świeża pozycja prosto z drukarni, i to pióra autora, którego raczej nie trzeba przedstawiać. Marcin Wicha jest przede wszystkim grafikiem i ilustratorem – jednak paradoksalnie to pisanie przyniosło mu największą rozpoznawalność. Literackie umiejętności docenione zostały przez czytelników i krytykę, a nawet kapitułę Nagrody Nike, której został laureatem, zaś jego książki „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” uchodzą już wręcz za kultowe.

Tym razem jednak Wicha nieco mniej miejsca poświęca introspekcji i opisowi własnych relacji na linii podmiot-przedmiot, w zamian wprowadzając elementy fikcji. „Kierunek zwiedzania” jest bowiem osnuty wokół wystawy Kazimierza Malewicza – wystawy, która nigdy nie miała miejsca. Opowiada o utopijnych projektach, niespełnionych marzeniach, dawnych czasach rewolucji i o współczesności, a pretekstem do tych opowieści jest spacer po wyimaginowanej wystawie prac twórcy suprematyzmu. Przede wszystkim zaś „Kierunek zwiedzania” jest quasi-filozoficznym namysłem nad samą istotą malarstwa czy, szerzej, sztuki jako takiej.

Co znamienne dla stylu tego autora, udaje mu się umiejętnie zbalansować erudycyjne, oddziałujące na wyobraźnię opisy, bez popadania jednak w emfazę czy przegadanie – zupełnie jak w przypadku dobrego designu. W końcu Marcin Wicha, jak sam twierdzi, wszystkiego, co wie o pisaniu, nauczył się z projektowania.

Malkontent – podcast o sztuce

Malkontent w rozmowie z Karoliną Wojtas; źródło: instagram.com/malkontent.online

Tym razem coś do posłuchania. Przedsięwzięcie o wdzięcznej nazwie Malkontent to projekt Mikołaja Krupy i Adama Parola – dwóch krytyków sztuki wywodzących się z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim podcaście, jak możemy przeczytać w opisie, rozmawiają „o sztuce z ludźmi sztuki, lub ewentualnie bez nich”.

W swoim malkontenckim projekcie panowie uprawiają krytykę tyleż zjadliwą, co inteligentną i dowcipną. Wśród ich nagrań znaleźć można recenzje z wystaw (tych nielicznych, które miały okazję otworzyć się dla publiczności w pandemicznych latach 2020-21), rozmowy z artystami i artystkami czy kuratorami i kuratorkami. Szczególnej uwadze polecamy pogadankę z Anią Rutkowską, finalistką 19. edycji Artystycznej Podróży Hestii, która opowiada nie tylko o swoim malarstwie, ale także między innymi o serbskiej muzyce ludowej czy… niedoszłym skreśleniu z listy studentów na ASP. Na szczęście Malkontent nie specjalizuje się wyłącznie w narzekaniu, a podcastów wychodzących pod tym szyldem słucha się jak swobodnej, koleżeńskiej wymiany zdań – czasem takiej na serio, a czasem nieco mniej.

Do materiałów audio dołączył niedawno także pierwszy numer kwartalnika online o nazwie, rzecz jasna, „Malkontent”. Słuchamy i czytamy bez marudzenia.

Tagi

#podcast#dizajn#przeczytaj ...

Udostępnij