widok wystawy finałowej 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. P. Litwic
10.06.2021

Sztuka najnowsza dojrzewa: 20-lecie konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tworzenie wspólnoty, budowanie mostów w świecie sztuki i działanie ponad podziałami – to idee, które przyświecają tegorocznej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Takie spojrzenie na wyzwania współczesności staje się szczególnie istotne przy okazji jubileuszu 20-lecia konkursu, odbywającego się ponownie w pandemicznej rzeczywistości.

Sztuka
Autor: Anna Palacz-Brzezińska, Translation:
Styl tekstu

Podczas tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii spotykamy się z finalistami i finalistkami dwóch edycji: 19. oraz 20. Ten dwugłos prowadzi odbiorcę przez 30 wizualnych propozycji młodych twórców z całej Polski. Przez całe dwie dekady funkcjonowania konkursu na polskiej scenie artystycznej wytworzył on otwarte pole wzajemnych inspiracji, w którym głos artysty i odbiorcy nieustannie zachęca do łączenia różnych porządków, idei i środowisk. Laureatów i laureatki obu edycji poznamy 11 czerwca o godzinie 19:00. Wystawę można oglądać do 13 czerwca.

widok wystawy finałowej 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. P. Litwic

Obecna wystawa, choć łączy uczestników i uczestniczki dwóch edycji konkursu, nie została bynajmniej zaprojektowana według tego klucza, z wyraźnie zaznaczonym podziałem na piętnastkę z roku 2020 i piętnastkę z 2021. Przeciwnie, ich prace płynnie mieszają się ze sobą w przestrzeni ekspozycji, wchodząc ze sobą w relacje czy dialogi. Wyróżnić można raczej ważne dla młodego pokolenia twórców wątki i tematy, związane przede wszystkim z zagrożeniami klimatycznymi, sytuacją na rynku pracy, kondycją współczesnego polskiego społeczeństwa, poszukiwania tożsamości związanej z płcią, orientacją seksualną czy miejscem pochodzenia, a także szeroko rozumianymi wewnętrznymi niepokojami.

widok wystawy finałowej 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. P. Litwic

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie sama w sobie jest niemałym wyróżnieniem dla młodych artystek i artystów. To jednak nie koniec nagród, jakie na nich czekają. Laureaci i laureatki konkursu Artystyczna Podróż Hestii otrzymują możliwość miesięcznego pobytu w profesjonalnych i prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Oprócz nagród związanych z wyjazdami, przyznawana jest też Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego, jaką jest realizacja autorskiej interpretacji Raportu Rocznego firmy.

Okrągłe jubileusze zwykle skłaniają do spojrzenia wstecz. Dziś, mając doświadczenia pandemii i czasu społecznej izolacji, młodzi ludzie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują poczucia wspólnoty, wymiany myśli i kontaktu międzyludzkiego. Dlatego Fundacja Artystyczna Podróż Hestii przygotowała nową nagrodę: kolektywne warsztaty art brandingowe w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko. Pięcioro laureatów nagrody podczas pobytu w malowniczym Sokołowsku uczestniczyć będzie w spotkaniach z ekspertami z zakresu mądrej współpracy i wymiany wartości między światem sztuki i biznesu. Wspólnie także opracują koncepcję nowego, zespołowego projektu.

Laureatów i/lub laureatki wszystkich nagród poznamy podczas uroczystości 11 czerwca (godz. 19:00), którą będzie można śledzić na żywo przed budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej lub online na Facebooku Artystycznej Podróży Hestii.

widok wystawy finałowej 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. P. Litwic

Tagi

#fotografia#performance#warszawa ...

Udostępnij