Wojtek Wieteska, Paradise 101
05.02.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #7

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co inspiruje do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję recenzji i naszych redakcyjnych poleceń.

Miejsca & podróże
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu
„Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto”; źródło: www.filmweb.pl

„Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto”, reż. Martin Scorsese, Netflix

Dokument Scorsese ma właściwie dwoje bohaterów – Nowy Jork i Fran, która z ogromnym dystansem, ironią, ale także z niemalże matczyną czułością opowiada o swoim mieście. Fran Lebowitz ma zdanie o wszystkim: o rowerzystach, nowych technologiach, historii sztuki i metrze. Skacząc od dygresji do dygresji, Lebowitz pokazuje nam życie codzienne, skupiając się przy tym na rzeczach i kwestiach, których, zapatrzeni w ekrany telefonów, często nie zauważamy. Czy Picasso i Michael Jordan mają jakieś cechy wspólne? Dlaczego podczas spacerów po Nowym Jorku warto patrzeć pod nogi? I jak zakaz palenia w miejscach publicznych wpłynął na rozwój artystycznej awangardy?

Seria składa się z siedmiu około 30-minutowych odcinków, których treść dosłownie chłonie się jak gąbka. „Udawaj, że to miasto” to wspaniała odskocznia od obecnej rzeczywistości – po pierwsze pozwala poznać jedno z najbardziej „legendarnych” miast świata (a chyba wszyscy zdążyliśmy już zatęsknić za podróżami), po drugie Lebowitz pokazuje, że warto budować w sobie wrażliwość na otaczający świat, a wychodzenie poza utarte schematy może przyczynić się do odkrycia innego wymiaru naszego otoczenia. Pisarka dodatkowo posiada cechę, o której marzą chyba wszyscy – wyrażania wprost swojej opinii. Szczególnie polecamy odcinek drugi dedykowany szeroko pojętej kulturze, ale z pewnością każde spotkanie z Fran dostarczy niezapomnianych wrażeń.

„Wojtek Wieteska. Paradise 101”; źródło: dzięki uprzejmości artysty

Wojtek Wieteska, „Paradise 101”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Od 1 lutego swoje podwoje otworzyły polskie galerie i muzea, a my w końcu mamy okazję, by w dziale Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj skierować Waszą uwagę na wydarzenie, które nie dzieje się w sieci, lecz w realu. Wystawa „Paradise 101” w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha była wprawdzie gotowa już od listopada, jednak ze względu na lockdown w kulturze jej otwarcie dla publiczności odsunęło się w czasie – aż do teraz! Na ekspozycji znajdziemy prace uznanego fotografa Wojtka Wieteski zrealizowane podczas podróży artysty do Japonii na przestrzeni ostatnich 29 lat. Ramy czasowe projektu korespondują z konkretnym okresem w historii Kraju Kwitnącej Wiśni: erą Heisei, która przypada na czasy panowania cesarza Akihito. W 2019 roku cesarz ustąpił z tronu by oddać władzę swojemu synowi, tym samym kończąc jedną, a rozpoczynając kolejną erę w dziejach kraju. Wieteska specjalnie udał się w tym czasie do Japonii, by rejestrować tę symboliczną przemianę i tym samym domknąć prace nad projektem rozpoczętym w 1991 roku.

Na wystawie w Krakowie zobaczymy wielkoformatowe fotografie Wieteski, obrazy filmowe, autorskie obiekty aranżowane w przestrzeni w formie multimedialnych instalacji, a wszystko to przy akompaniamencie skomponowanej na zaproszenie fotografa ścieżki dźwiękowej Jacka Doroszenki. W projekcie „Paradise 101” istotne jest bowiem nie tylko CO jest prezentowane, ale również JAK. Artysta wraz z kuratorką Anią Diduch stworzył w przestrzeni Manggha prawdziwie wielozmysłowe doświadczenie. Miłośnikom niesztampowych gadżetów szczególnie polecamy towarzyszące wydarzeniu kieszonkowe oprowadzanie kuratorskie w formie flipbooka – czyli książeczki, której szybkie kartkowanie stwarza wrażenie oglądania animacji. Uwaga: to wciąga.

LEGO® White Noise; źródło: www.gizmodo.com

LEGO® White Noise – playlista na Spotify

Czy klocki LEGO® kojarzą się Wam z relaksem i odprężeniem? Nawet jeśli tak, to zapewne czynnikiem relaksującym jest samo ich układanie w przemyślane konstrukcje. Tymczasem twórcy kultowych duńskich zabawek przygotowali dla swoich fanów – przede wszystkim dla tych dorosłych – zupełnie nowe dzieło sygnowane nazwą marki. Na początku lutego swoją premierę miała bowiem… playlista LEGO® na Spotify.

Co na niej znajdziemy? Siedem ścieżek dźwiękowych o łącznej długości 210 minut, na których nie usłyszymy niczego innego, niż dźwięki wydawane przez klocki: stukanie, szuranie, klikanie – na pewno pamiętacie je wszystkie z dzieciństwa, własnego lub swoich dzieci. Jak mówią twórcy składanki, została ona skomponowana, aby pomóc słuchaczom „odnaleźć zen” pośród obowiązków i wyzwań dnia codziennego. Może także służyć jako idealna ścieżka dźwiękowa do zasypiania, medytacji lub zwyczajnego relaksu. LEGO® White Noise towarzyszy wydaniu zestawu Botanical Collection, a do jej stworzenia projektantów zainspirowały wyniki niedawnych badań, z których wynika, że aż 73% dorosłych szuka nowego sposobu na odstresowanie.

Duńska firma ujawniła, że twórcy playlisty bawili się ponad 10 tysiącami klocków, aby odkryć idealne kojące dźwięki. W efekcie powstały eksperymentalne „utwory”, takie jak m.in. „It All Clicks”, w którym słychać klikanie dwóch łączonych ze sobą kawałków LEGO® czy „The Waterfall” – dźwięk przesypywania tysięcy klocków. Mamy nadzieję, że słuchanie nowej propozycji na Spotify pomaga także ukoić ból po nadepnięciu gołą stopą na klocek LEGO®.

Tagi

#wystawa#serial#ksiazka ...

Udostępnij