Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #14
Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.
Zobacz też:
Kakuzō Okakura, „Księga herbaty”, wyd. Karakter, 2020
Napisana w 1906 roku niewielka książka była pomyślana jako wprowadzenie do japońskiej estetyki i sztuki życia dla zachodnich czytelników. Pierwotnie adresowana wyłącznie do anglojęzycznych czytelników, „Księga herbaty” tłumaczy, czym dla Japończyków jest kultura parzenia i picia herbaty, oraz wyjaśnia jej wpływ na sztukę i architekturę. Okakura wychodzi z założenia, że możliwe jest porozumienie między Wschodem a Zachodem, lecz niezbędna jest wiedza i chęć poznania obcej kultury. Japoński autor opowiada o historii i znaczeniu picia herbaty w społeczeństwach Wschodu, rozwijając przy tym wątki dotyczące filozofii, religii i estetyki. Szczególne miejsce poświęca japońskiej ceremonii herbaty, podkreślając jej wpływ na tamtejszą kulturę, sztukę i życie codzienne. Wyrafinowany styl i prostota tej książki zdają się wprost nawiązywać do estetyki, o której opowiada Okakura.
„Filozofia herbaty nie jest estetyzmem w zwykłym znaczeniu tego słowa, wspólnie bowiem z etyką i religią wyraża cały nasz sposób widzenia człowieka i natury. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata. Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku” – pisze autor. W poszukiwaniu recepty na współczesne przebodźcowanie i wszechobecny nadmiar, warto więc zwrócić się w kierunku Wschodu i zainspirować filozofią sprzed ponad wieku wyłożoną barwnie przez Kakuzō Okakurę.
Podcast „Double Check”, Artystyczna Podróż Hestii
Podcast „Double check” to seria rozmów z osobami, które na różne sposoby wpisały się w historię konkursu Artystyczna Podróż Hestii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. W roku, w którym przypada okrągła, 20. edycja konkursu, organizująca go fundacja Artystyczna Podróż Hestii wrzuca wsteczny bieg, by przyjrzeć się swojej historii – z pewnego dystansu i niekiedy krytycznym okiem. Z tej okazji ponownie spotyka się z wybranymi finalistami i finalistkami konkursu, od jego pierwszej odsłony z 2002 roku aż po najnowszą edycję; od czasów boomu na „poszukiwania nowego Sasnala” u progu XXI wieku po wiodące dziś działania postartystyczne z pogranicza sztuki i aktywizmu.
Co dziś robią artystki i artyści wyróżnieni przez APH? Jak (i czy w ogóle) udział w konkursie wpłynął na ich dalsze wybory? Jak radzą sobie ze współczesnymi wyzwaniami? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Anna Palacz-Brzezińska z Fundacji APH. Dotychczas ukazały się trzy odcinki, których gośćmi byli Łukasz Radziszewski, Natalia Bażowska i Krzysztof Maniak – a w planach jest o wiele więcej!