źródło: ingart.pl
19.03.2021

Przeczytaj, Obejrzyj, Posłuchaj #10

Wybieramy najciekawsze książki, filmy, muzykę; wszystko, co może zainspirować Cię do poszerzania punktu widzenia. Co dwa tygodnie znajdziesz nową porcję naszych redakcyjnych podpowiedzi.

Miejsca & podróże
Autor: Redakcja, Translation:
Styl tekstu
źródło: karakter.pl

Keith Houston, Ciemne typki, wyd. Karakter, 2020

Keith Houston podejmuje się niezwykle trudnego zadania prześledzenia historycznego i kulturowego tła znaków typograficznych. Już na wstępie swojej książki zauważa, że choć towarzyszą nam w dosłownie każdej lekturze, od ulotki po encyklopedię, nikt nie zastanawia się nad przyczyną ich powstania. Dlaczego myślnik wygląda w ten sposób? Czy znak zapytania miał kiedyś inną funkcję? To tylko niektóre pytania stawiane przez Houstona.

Autor bestsellerowej „Książki” (poświęconej, rzecz jasna, historii książek) tym razem tropi pochodzenie i bada przemiany niezauważanych na co dzień znaków, bez których czytanie i pisanie byłoby niemal niemożliwe. W publikacji zainspirowanej jego popularnym blogiem shadycharacters.co.uk opowiada o pochodzeniu znaków typograficznych, zarówno tych używanych powszechnie (i niekiedy bezrefleksyjnie), jak i tych nieco mniej znanych. To zbiór fascynujących historii zabierających czytelnika w podróż przez stulecia istnienia pisma – Houston wspomina tu o praktykach średniowiecznych skrybów, wynalezieniu ruchomej czcionki przez Gutenberga i znaczeniu ery cyfrowej. Houston ma niezwykłą umiejętność opowiadania w barwny sposób o rzeczach, które być może nigdy nie przykuły naszej uwagi. Biografia „ciemnych typków” jest nie tylko barwnie napisana i przystępna nawet dla typograficznych laików, ale przede wszystkim naszpikowana fascynującymi faktami. Serdecznie polecamy, szczególnie miłośnikom wszechobecnego w sieci hasztagu – warto poznać jego #historię.

źródło: ingart.pl

Artysta-Zawodowiec” – cykl spotkań online Fundacji Sztuki Polskiej ING

Prawdziwa gratka dla przedstawicieli zawodów kreatywnych – zarówno tych dopiero wkraczających na rynek sztuki i dziedzin pokrewnych, jak i bardziej doświadczonych, chcących trzymać rękę na pulsie polskiego i międzynarodowego artworldu. Już po raz piąty (a drugi raz w formie pandemiczno-wirtualnej) Fundacja Sztuki Polskiej ING organizuje cykl spotkań „Artysta-Zawodowiec”, w ramach którego eksperci i ekspertki z dziedziny sztuki współczesnej przybliżają realia rodzimego rynku i instytucji artystycznych. W programie jak zwykle przewidziano interesujące wykłady, praktyczne warsztaty, rozmowy z kurator(k)ami i artyst(k)ami. Wśród tegorocznych tematów znajdziemy między innymi przemyślenia na temat kryzysowego zarządzania w sztuce, porady jak pisać wnioski o dofinansowanie czy stworzyć profesjonalne portfolio, a także solidną garść wiedzy na temat tego, jak wygląda współpraca artystów z kuratorami czy produkcja wystaw „od kuchni”. My szczególnej uwadze polecamy zaplanowane na 30 marca spotkanie z Sebastianem Cichockim – głównym kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wieloletnim jurorem konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Wykłady „A-Z” odbywają się we wtorki i czwartki o godzinie 18:00. W trakcie trwania projektu Fundacja zaprasza także artystki i artystów na konsultacje portfolio, podczas których będzie można porozmawiać o własnej twórczości z prowadzącymi. A to wszystko bez wychodzenia z domu.

Tagi

#ksiazka#spotkanie#ing ...

Udostępnij