Literacka Podróż Hestii – nominacje vol. 3
Wakacje to idealny czas na nadrobienie zaległości literackich. A kiedy ostatnio sięgaliście po literaturę dziecięcą i młodzieżową? Literacka Podróż Hestii wskazuje tytuły, które zasługują na uwagę wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Miłej lektury!
Zobacz też:
Katarzyna Wasilkowska, „Świat Mundka”, Wydawnictwo Literatura
Trzynastolatki – ni pies ni wydra. Już nie dzieci, a jeszcze nie dorośli. Podatni na zranienia, nie uzbrojeni, ciągle wątpiący we własne talenty i moce. Nadal podporządkowani i zależni od woli rodziców, ale też świadomi, że ich pierwsze samodzielne decyzje zaciążą na reszcie życia. Taki jest Mundek, taka jest Inga i pół tuzina bohaterów tej książki. Każde z nich ma inny „background”. Jedni dostali od życia same asy, inni blotki, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Murowani faworyci nierzadko przegrywają, a outsiderzy okazują się czempionami. Mundek i Inga przepoczwarzają się, na naszych oczach formują się ich nastoletnie charaktery. Wiele zależy od determinacji, odwagi, wsparcia choćby jednej pomocnej osoby. Ta książka jest zapisem trzynastoletnich rozterek, nieśmiałej przyjaźni, być może pączkującej miłości. Dobre, wiarygodne dialogi dodają jej „witaminy”.
Katarzyna Wasilkowska
Pisarka, copywriterka, tłumaczka z języka angielskiego. Ciepło przyjęta przez czytelników i krytykę – za debiut literacki została nagrodzona statuetką „Guliwer w krainie Olbrzymów”, a za powieść Kobra wyróżniona nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Ściśle związana z Gdańskiem, gdzie się urodziła. Obecnie mieszka w małym domku na podwarszawskiej wsi z najmłodszymi dziećmi, mężem fotografem, dwoma psami i kotem. Lubi lukrecję, bardzo gorzką czekoladę i książki dla dzieci.
http://katarzynawasilkowska.pl/
Literacka Podróż Hestii
Ideą konkursu i nagrody Literacka Podróż Hestii jest zwrócenie uwagi młodego czytelnika na wartości płynące z literatury, szczególnie w dzisiaj, kiedy czytanie nie jest najbardziej popularną formą poznawania świata. To też odpowiedź na współczesne potrzeby edukacyjne – poprzez konkurs i nagrodę chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Co ciekawe, w konkursie Literacka Podróż Hestii chcemy przypomnieć wszystkim czytelnikom, że literatura piękna w klasycznym sensie (czyli powieści i opowiadania, także powieści graficzne) jest tym medium, które najpełniej przygotowuje młodego człowieka do tworzenia samodzielnych wniosków i uczy empatii. Literatura fiction to naturalny sposób na to, aby dostrzegać elementy niewidzialne, piękno ukryte, prawdy nieoczywiste.
Konkurs Literacka Podróż Hestii organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Fundatorem konkursowej nagrody jest ERGO Hestia SA, będąca równocześnie Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w ramach której przygotowano rezydencje literackie w krakowskim mieszkaniu Noblistki.
Tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych. W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.